ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Біле золото

Чим може бути небезпечним біле золото? Недоліки білого золота. Що таке біле золото?

біле золото

Історія появи білого золота

Біле золото — це сплав золота з принаймні одним білим металом, зазвичай, нікелем, марганцем і паладієм. Сплави, що отримали назву білого золота, стали дуже популярними приблизно після 1920 року. Ці сплави стали активно використовуватися в першу чергу при виготовленні оправ для діамантів. У минулому, оправи виготовляли з платини і срібла. Однак, сріблу властиво швидко окислюватися і тому деякий час лише платина вважалася металом, який ідеально поєднується з діамантами. Як відомо, платина достатньо дорогий метал (дорожче золота), крім того, платина — тугоплавкий метал, що істотно ускладнює роботу з нею. Біле золото, що має добре підібраний склад, за зовнішніми характеристиками не поступається платині, при цьому воно набагато зручніше в обробці і тому може використовуватися для виготовлення більш складних за формою ювелірних виробів. Однак біле золото, виготовлене в країнах колишнього CРCР, при носінні може піднести неприємний сюрприз.

Склад білого золота

У 20-ті роки минулого століття були запатентовані щонайменше три способи виготовлення білого золота. Для відбілювання золота найчастіше використовують нікель. Головною перевагою цього металу є його невисока ціна, а також здатність забезпечувати золоту високу схожість з платиною за кольором у достатньо високопробних сплавах золота (зазвичай 750). Однак, при більш низьких пробах сплавів (585 і нижче) відповідність за кольором білого золота і платини вже набагато гірше. Зміна кольору пов'язано не стільки з простим зниженням інтенсивності жовтого кольору чистого золота при його розведенні білим металом, скільки зі зміною його атомної структури, що, в свою чергу, призводить до змін в відбивної спроможності різних довжин хвиль світла. Біле золото 750 проби зазвичай має наступний склад: золото - 750, мідь - 55, нікель - 145, цинк - 50. Необхідно відзначити, що приблизно у однієї людини з восьми спостерігається алергія на нікель, яка проявляється у вигляді достатньо неприємного дерматиту. З цієї причини в 2000 році в Європі заборонили додавати нікель у ювелірні прикраси з білого золота. Проте в більшості країн світу нікель все ще використовується.

Колір білого золота

Термін білий охоплює широкий спектр кольорів, який перекриває діапазон від блідо-жовтого до блідо-рожевого і навіть блідо-коричневого. У ювелірній промисловості ці не дуже чисті відтінки часто приховують покриттям із родію: металу платинової групи, який, також як і платина, помітно дорожче золота. Такі покриття зменшують знос і збільшують твердість ювелірних виробів, захищаючи від подряпин і надаючи їм яскравого блиску. Популярність використання цих покриттів така висока, що багато хто вважає кольором білого золото саме колір родію. Незважаючи на те, що родій стійкий до зовнішніх впливів, він теж зношується при постійному використанні, тому рекомендується періодично проводити процедуру повторної металізації, однак таку послугу надають далеко не у всіх ювелірних майстернях.

Якщо сплав золота містить паладій, то виріб має біло-сталевий відтінок, платина ж забарвлює сплав в білий колір навіть інтенсивніше паладію, якщо використовується нікель, то сплав має ледь вловимий жовтуватий відтінок, нарешті, якщо це родієве покриття, то виріб віддає холодною блакиттю.

Використання білого золота

Властивості білого золота можуть бути різними в залежності від металів, які використовуються і пропорцій, з цієї причини сплави білого золота можуть застосовувати для різних цілей: тверді і міцні використовують для кілець і шпильок, сплави золота з паладієм зазвичай м'які і пластичні, а тому гарні для вставок з дорогоцінними каменями. Як вже зазначалося вище, з білого золота часто виготовляють ювелірні прикраси з діамантами. Вважається, що оправа з білого золота добре відбиває блиск цих каменів, воно не спотворює їх колір і створює ефект додаткового освітлення. До позитивних якостей білого золота також слід віднести те, що воно більш стійке до зовнішніх впливів порівняно з жовтим золотом. В даний час біле золото вважається дуже модним матеріалом, який часто використовують відомі ювелірні компанії.

Недоліки білого золота

До основних недоліків білого золота слід віднести: в першу чергу високу ймовірність алергічних реакцій на шкірі, далі, можливість стирання покриття з родію, якщо таке використовується в ювелірних виробах, призначених для частого носіння і, нарешті, той факт, що по суті біле золото все-таки являє собою більш дешеву заміну благородної платини, яка не має зазначених недоліків.


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua