ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Червонне золото (заст.)

Що таке червонне золото?

червінець

Що таке червонне золото? Червоне золото — це високопробний сплав золота з міддю, який застосовували раніше для виготовлення червінців та інших монет. Також червоним золотом іноді називають золото найвищої проби яскраво жовтого кольору (так зване чисте золото).

Пасивне причастя червлений (темно — червоний) походить від дієслова черв'яків (фарбувати), яке в свою чергу було утворено від іменника черв'як (так називалася червона фарба і тканина червоного або пурпурного кольору). Також існує припущення, що це слово пов'язане безпосередньо з живими хробаками, оскільки в давні часи їх використовували при виробництві червоної фарби. У 15-16 століттях інший варіант цього прикметника — слово червовий (червоний, яскраво-червоний) перейняло нове значення від польського слова czerwony (розжарений, розпечений). Таким є походження виразів czerwony zloty, червоного золота і російського слова червонец. Так називали монети з золота найвищої проби, яке визначалося як червоне, тобто червоне. Абсолютно чисте золото має яскраво жовтий колір, проте, якщо таке золото нагріти, то воно прийме червонуватий відтінок або, як говорили, — червовий. Ще за часів Київської Русі це було вірним способом перевірки чистоти сплаву. Тільки достатньо чистий сплав при нагріванні міг перетворити чисте жовте золото в червоне. Трохи більше домішок — і цей ефект не виявляється. Ось старі російські ювеліри і додавали в найчистіше золото мідь, щоб спочатку надати сплаву червонуватий відтінок. Мідь використовувалася в якості добавки і в царських червінцях, при цьому частка золота в них була достатньо високою і становила 90%, що відповідає сучасній метричної пробі 900. Так що термін червоне золото не є однозначним, що часто призводить до великої плутанини.

У царській Росії з червонного золота робилися не тільки монети, а й обручки. У червонному золоті мало домішок, тому воно дуже м'яке і, відповідно, достатньо легко деформується. Щоб кільця не гнулися, їх робили дуже товстими. Важили такі кільця до 8 грам (сучасні кільця важать 1-3 грами).


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua