ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Факти про золото

Все, що ви хотіли знати про золото, але боялися запитати

Цікаві факти про золото

Золото має таку довгу і захоплюючу історію, а також так багато унікальних властивостей, і навряд чи дивно, що є чимало вражаючі фактів про нього...

У першій половині XIX століття купець Шелковніков їхав з Іркутська в Якутськ. З розмов на стоянці Хрестова він дізнався, що тунгуси (евенки), що промишляють звіра та птицю, купують порох в факторії, а свинець добувають самі. Виявляється, по руслу річки Тонгуда можна набрати багато м'яких жовтих каменів, які легко округлити, а за вагою вони такі ж важкі, як і свинець. Купець зрозумів, що мова йде про розсипне золото, і незабаром у верхів'ях цієї річки були організовані золоті копальні.

Найбільшим із знайдених самородків є Довгоочікуваний мандрівник (Welcome stranger), знайдений Джоном Дізаном і Річардом Оатсом в Австралії в 1869 році. Розміри самородка 25 на 63 см, а маса — близько 70 кг чистого золота. Знайдений самородок був на глибині всього п'яти сантиметрів. В даний час вартість такого злитка склала б близько 80 млн. доларів!

Золото настільки рідко зустрічається, що в усьому світі за одну годину відливають більше сталі, ніж було відлито золота за всю історію людства.

Традиційно в періоди економічних криз інвестори намагаються зберігати свої активи у дорогоцінних металах — сріблі, золоті, платині. За даними Світової Золотої Ради в лютому 2009 попит на золото виріс майже наполовину порівняно з 2008 роком.

Золотий індекс Dow, який показує кількість золота, рівного вартості однієї акції Dow, є наочним показником того, наскільки глибока економічна криза. На початку 2009 значення золотого індексу Dow наближалося до того, яким воно було в 1930-х і 1980-х роках.

У 2005 році Рік Мунаріц задався питанням: у що вигідніше інвестувати — в пошукову систему Google або в золото. У той час їх вартість на біржі була однаковою. В кінці 2008-го торги по Google закрилися на позначці 307 доларів за акцію, а по золоту - 866 доларів за унцію.

З-за своєї високої цінності, велика частина золота, видобутого протягом історії людства, до цього дня знаходиться в обігу. Відповідно, ваші сучасні прикраси або зубні коронки можуть містити золото, здобуте в доісторичні часи, і, можливо, навіть невелика частина вашої прикраси належала стародавньої королівської сім'ї! Сьогодні, принаймні 15% від щорічного споживання золота переробляється щорічно. Проте, вчені вважають, що 80% світових запасів золота до сих пір знаходяться в землі.

Золоті олімпійські медалі, вручені в 1912 році, були виготовлені з чистого золота. Тепер золоті медалі покривають всього лише шістьма грамами цього металу.

У 13 столітті році до нашої ери єгиптяни використовували овечу шкуру для того, щоб вимивати золото в пісках Чорного моря. Ймовірно, цей метод дав початок легенді про Золотому руні.

У стародавньому Єгипті золото вважалося частиною тіла богів, зокрема, єгипетського бога сонця Ра. Відповідно, володіти золотом не міг ніхто, крім фараонів, і тільки пізніше доступ до цього дорогоцінного металу отримали священики та інші придворні.

В Біблії є понад чотириста згадок золота, у тому числі конкретні вказівки Бога покривати меблі в молитовнях чистим золотом. Золото також згадується як один з дарів волхвів.

Греки вважали, що золото — це щільне з'єднання сонячного світла і води.

Після того як гуси попередили римлян про напад галлів, які готувалися захопити на храм, де римляни зберігали свої скарби, вдячні римські громадяни побудували храм Монеті, богині застереження. Ця назва багато століть потому стала використовуватися в багатьох мовах, у тому числі і слов'янських, для найменування грошей з металу.

У 560 році до н.е. лідійці ввели першу золоту монету, яка, по суті, була зроблена з природним чином виникшого сплаву золота і срібла, іменованого електрум. Після того, як в 546 році до н.е. перси захопили Лідію, використання золота як засоба оплати стало поширюватися по всьому світу.

До золотих монет в якості грошей використовувалися різні види худоби, особливо великої рогатої худоби, а також продукти рослинного походження. У великих будівельних проектах урядів використовували рабську працю у зв'язку з нестачею грошей.

Монета, Double Eagle 1933 випуску є однією з найрідкісніших, дорогих і викликають найбільший інтерес колекціонерів. Ця монета була продана на аукціоні Sotheby's в Нью-Йорку в 2002 році, за рекордну суму в розмірі 7,59 млн. Доларів. Монета провела насичену подіями життя, вона уникла масової переплавки золота в США, потрапила в руки єгипетського короля, а потім була виявлена ​​агентами спецслужб в Нью-Йорку.

У чотирнадцятому столітті, суміш з розтертого золота і алмазів прописувалася для лікування бубонної чуми.

І греки, і євреї почали практикувати алхімію в 300 році до н.е. Пошук можливості перетворити неблагородні метали на золото досягла свого апогею наприкінці середньовіччя і початку Відродження.

В 1599 році іспанський губернатор в Еквадорі так надмірно обклав податком плем'я Джіваро, що його стратили заливши розплавлене золото в глотку. Цей вид страти практикувався римлянами та іспанської інквізицією.

У Венеції виготовили золотий дукат в 1284 році і ця золота монета стала найпопулярнішою в світі протягом наступних 500 років. Дукат в перекладі з латинської Герцог (Duke). Це валюта згадується в п'єсах Шекспіра Ромео і Джульєтта та Венеціанський купець.

Золото і мідь були першими металами, відкритими людством близько 5 тис. років до нашої ери, і досі тільки вони є металами не білого кольору.

Вартість золота використовувалася як стандарт для багатьох валют. Після закінчення Другої світової війни була створена Бретонвудська валютна система, що встановила вартість долара США як 1 / 35 тройської унції (888.671 міліграм) золота. Від цієї системи відмовилися в 1971 році, коли золота стало недостатньо для забезпечення паперових грошей.

Більшість країн замінили золотий стандарт грошовою системою, в якій грошові одиниці встановлюється декретом держави і не забезпечуються золотом в обов'язковому порядку. Деякі сучасні економісти стверджують, що така система неминуче веде до інфляції.

У 1933 році Франклін Рузвельт підписав указ, що забороняє громадянам США зберігати у себе золото. Порушення заборони каралося штрафом в 10 тис. доларів і / або десятьма роками в'язниці.

Дуже чисте золото є таким податливим, що він може бути виковано до товщини 1 мкм (0,001 мм) в напівпрозорі золоті листи, так що однією унцією золота (це приблизно 31,1 гр) може бути покрито близько 16 квадратних метрів!

Деякі рослини здатні накопичувати в собі золото. Так, в кукурудзі міститься достатньо багато (у порівнянні з іншими крупами) золота. Виявили це випадково при аналізі складу золи після спалювання стебел кукурудзи. Джерелом золота служить ґрунт. Харчуючись розчинами різних солей з ґрунту, рослини, в додаток до основних необхідних для життя речовин, таким як азот, калій, фосфор і т.д., витягують і інші елементи, у тому числі золото. На жаль, максимальна концентрація золота в кукурудзі настільки мала, що його видобуток з рослин виявляється невигідним.

Що таке Золото і чому його позначають символом Au?

Золото — це рідкісний благородний метал жовтого кольору. Хімічний символ золота, Аu, походить від латинського Aurum, що означає сяючий світанок, а також імені Аврори, римської богині ранкової зорі. У 50 до н.е. римляни почали випуск золотих монет, які називалися Aureus. Золото хімічно інертний метал (це означає, що воно не вступає в реакції з іншими речовинами). Цим пояснюється те, що золото не іржавіє і не викликає подразнення шкіри. Якщо золоті прикраси все ж викликають подразнення, це означає, що вони зроблені зі сплаву золота з яким-небудь іншим металом. Такі примітні характеристики як висока корозійна стійкість, пластичність, ковкість протягом тисячоліть забезпечували інтерес до золота з боку людства.

Звідки з'явилося слово Gold?

Слово Gold (золото по англ.) З'явилася через Індо — Європейського кореня жовтий, що характеризує найбільш помітну ознаку цього металу. Цей факт знаходить своє відображення в тому, що вимова слова Gold на різних мовах подібно. Наприклад, Gold (по-німецьки), Guld (по-датському), Gulden (по-голандськи), Gull (по-норвезька).

Виробництво і видобуток золота

З чистих благородних металів ювелірні вироби, зазвичай, не виготовляються. Для додавання їм необхідних механічних властивостей (твердості, стійкості до зношування) і кольору в них вводять добавки кольорових металів, отримуючи сплави. Наприклад, біле золото — це сплав золота з платиною, паладієм або нікелем, які надають йому білого кольору. Вміст дорогоцінного металу в сплаві визначає його пробу. У більшості країн прийнята метрична система позначення проби, за якою вона позначається числом частин благородного металу на тисячу вагових одиниць сплаву.

У США, Великобританії і Швейцарії прийнята система заснована на каратах, за якою 1000-я проба золота відповідає 24-м умовним одиницям.


каратна проба = 4 золотниковим пробам = 41,666 метричних пробам;
золотникова проба = 10,4166 метричних пробам.

Проба сплавів благородних металів, з яких дозволяється виготовляти ювелірні вироби, встановлюється законодавчим шляхом і гарантується державою, для чого вироби обов'язково проходять пробірний контроль і на них накладаються відбитки пробірних клейм, цифри яких визначають пробу. Для таврування виробу в різних країнах застосовуються пробірні клейма різноманітних форм і малюнків. У метричній системі найчастіше вживаються такі проби золота: 999, 958, 750, 585, 500 і 375. Що вище проба, тим більше золота в сплаві.

Скільки золота в сплавах для ювелірних виробів?

  • 750-та проба містить близько 75% чистого золота;
  • 585-та проба містить 58,5% чистого золота — це оптимальна за характеристиками і найбільш поширена проба сплаву для ювелірних прикрас;
  • 500-а проба містить 50% чистого золота;
  • 375-та проба, з вмістом чистого золота 37,5% чистого золота — мінімально допустима проба для ювелірних виробів.

Сплави золота інших проб ювеліри використовують вкрай рідко і, зазвичай, тільки за наполяганням замовників.

Скільки золота добувається щорічно?

У 2001 році виробництво золота склало 2.6 тис. тонн. Виробництво золота зростає з року в рік, але основне зростання припало на кінець 1970-х років. За весь час видобутку благородного металу з надр було вилучено близько 145 тис. тонн. Приблизно 75% всього золота, що перебуває в обігу, було видобуто до 1910 року.

Який обсяг займає тонна золота?

Маса золота традиційно вимірюється в тройських унціях (31,1 гр). Щільність золота становить 19,32 гр / см3, а обсяг тройської унції становить 1,61 см3. Таким чином тонна золота має об'єм приблизно 52 тис. См3, що одно кубику зі стороною всього 37 см.

Скільки важить злиток золота?

Існує велика кількість різних злитків. Більше 90% обороту злитків, які торгуються на міжбанківських ринках — це зливки стандарту London good delivery. В Україні, крім зливків стандарту London good delivery, виробляються також злитки золота вагою 1, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 грамів. За кордоном виробляються злитки від 1 грама до 10 кг (від 1 / 31 до 400 тройських унцій). Найбільший у світі золотий злиток важить 200 кг.

Стандарти якості дорогоцінних металів, прийняті Лондонською асоціацією ринку дорогоцінних металів (LBMA) і Учасниками Лондонського ринку платини й паладію (LPPM), позначаються як стандарт London good delivery.

Вимоги до злитків золота стандарту London good delivery:

Маса чистого золота в зливку складає від 350 до 450 тройських унцій (від 10 886 г до 13 754 г). Вага кожного зливка повинна бути виражена в тройських унціях і кратним 0.025 унції. Чистота металу повинна бути не нижче 995 часток хімічно чистого золота на 1000 часток лігатурної маси.

На злитку повинні бути обов'язкові позначки:

  • серійний номер,
  • проба,
  • клеймо виробника,
  • рік виготовлення злитка (вимога діє з 1988 року).

На злитку не повинно бути пір, поглиблень і інших недоліків, він повинен бути зручний для перенесення і складування. Афінажних фірма, яка проставляє клеймо на злитках золота, срібла, платини і паладію, що відповідають стандартам London good delivery, повинна бути включена до спеціального списку LBMA або LPPM.

Скільки коштує видобуток унції золота?

Виробництво золота дуже ресурсномісткий процес, особливо в глибоких шахтах Південної Африки, де золото добувають на глибині понад 3 км і навіть були пропозиції про видобуток на глибині 4,5 км. Середні витрати складають 240 доларів за тройську унцію, але ця цифра дуже відносна і може істотно коливатися в залежності від якості рудника і типу видобутку.

У кого найбільше золота?

В даний час світові банківські резерви золота оцінюються в 32 тис. тонн (якщо сплавити все це золото воєдино, вийде куб зі стороною лише 12 м). Якщо взяти національні золоті резерви держав, то основна маса зосереджена в сховищах США (близько 8000 тонн), потім йде Німеччина та МВФ. Найбільше сховище золота знаходиться у Федеральному Резервному банку в Нью-Йорку. Там знаходиться 25% світових запасів золота (540 тис. золотих злитків), це більше, ніж у Форті Нокс, але більша його частина належить урядам інших країн. Якщо сюди включити ювелірні вироби, то на перше місце виходить Індія. Серед приватних капіталів невідомо у кого найбільше золота, але є підстави вважати, що найбільшою кількістю володіє одна їх королівських сімей на Сході.

джерела:
книга
Книги про золото


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua