ru uk

Золото і гроші

Золото на століття? Вся правда про золото!

Чому жовтіє срібло?

Чому срібло жовтіє? Чому срібні вироби з часом можуть потемніти або пожовтіти?

Жовте срібло

По-перше, слід переконатися, що ваш виріб дійсно з справжнього срібла. Нерідкі випадки, коли під виглядом чистого срібла продають вироби з латуні або міді, на які нанесений тонкий шар чистого срібла. Коли цей шар починає стиратися, може спостерігатися зміна кольору. Експертизу вам можуть провести в будь ювелірній майстерні і займає це зовсім не багато часу.

Справжнє срібло, зазвичай, достатньо інертно, наприклад воно не розчиняється в соляній і розведеній сірчаній кислотах, срібло не окислюється киснем навіть при високих температурах. Існує навіть поширений міф про те, що срібло тьмяніє виключно через домішок міді в сплаві. Однак, і у чистого срібла є свої слабкості. Так, срібло дуже активно реагує із з'єднаннями сірки: у вологому повітрі в присутності навіть найменших слідів таких сполук як сірководень утворюється наліт сульфіду срібла, який погано розчиняється у воді. Причиною появи жовтого відтінку на виробах може бути виділення сірки з вулканізованої гуми, яка застосовується для ущільнень у вітринах магазинів. Також срібло може реагувати з сіркою тіосульфату натрію, який використовується в харчовій промисловості в якості комплексоутворювачів та антиокислювача, а також в текстильній промисловості для видалення слідів хлору після відбілювання. Взагалі кажучи, існує безліч виробів, які мають у своєму складі сірку і сприяють фарбуванню при безпосередньому контакті з срібними виробами. Це можуть бути навіть деякі види картону, використовуваного для упаковки, паперу, текстильні матеріали. Сульфід срібла має темний колір, тому привести до фарбування в жовтуваті відтінки він може тільки, коли утворюється у вигляді дуже тонкої плівки, а при трохи більшій товщині вироби зі срібла просто тьмяніють.

Жовтий колір може також бути результатом утворення на поверхні срібла його з'єднань з бромом та йодом. Броміди та хлориди срібла мають ясно-жовтий і жовтий колір відповідно, під дією світла вони повільно чорніють.

Нарешті, ваше срібло може побут покритим тонким шаром родію. Родій — це достатньо дорогий метал білого кольору, який майже ні з чим не реагує і тому надійно захищає вироби від реакцій з різними речовинами з навколишнього нас середовища. Родієм часто покривають вироби з білого золота. Деякі виробники також покривають їм вироби зі срібла, щоб на протязі довгого часу до продажу вони зберігали товарний вигляд. Родій — метал платинової групи, він достатньо дорогий, і тому покриття зазвичай дуже тонкі і з часом можуть стиратися, відкриваючи поверхню срібла, яке після цього вже може реагувати з іншими речовинами і забарвлюватися. Так що ваші прикраси, покриті родієм, цілком можуть довго зберігати красу і блиск, а потім раптом пожовтіти.

Все вищеописане стосується чистого срібла або виробів зі срібла високої проби. У сплавах срібла низьких проб присутня значна кількість міді, яка набагато менш інертна, чим срібло і тому може сприяти більш швидкому зміні кольору сплаву і його потемніння.

Таким чином, срібло може забарвиться в жовтий колір внаслідок реакції з різними речовинами, які можуть виділятися з деяких продуктів харчування, з будівельних та оздоблювальних матеріалів і навіть внаслідок реакцій з людським потом. До речі, склад поту може помітно змінюватися в залежності від емоційного стану людини, а також при вагітності. Точно встановити причину зміни кольору, зазвичай, складно. Якщо ваше срібло справжнє, то забарвлення зазвичай легко видаляється при звичайному чищенні срібла. Якщо ви особливо дорожите своїми прикрасами, то краще всього віддати його для чищення в ювелірну майстерню. Для того, щоб срібло довго зберігало свій колір і блиск, намагайтеся не піддавати його дії води і в особливості різних засобів побутової хімії, зберігайте його окремо від інших прикрас бажано в герметичних упаковках.

Джерело: dragmet.com.ua


Сайт dragmet.com.ua є винятково інформаційним і ми не займаємося продажем або купівлею золота та інших дорогоцінних металів.

Київ, Україна © 2008-2016 dragmet.com.ua